Van Baar Senior är från Svenska Tobaksmonopolet (eller Svenska Tobaks AB som de hette efter 1962) 1963-1978 enligt ägaren - rimligt? Hittar inget på nätet om denna heller.
Liknar Cuaba Tradicionales
Här är bilder på dem:
constellation_black_power_o_van_baars_Senior.jpg (147.85 KiB) Viewed 9756 times
Cigars, cars, spirits, military and diversions: The good life.
Om Constellation vet jag intet, men om van Baars vet jag en hel del! Det är, som du skriver, en svensk cigarr från 1960/70-talen och jag ser att du även har den lilla lådan. Just senior var flaggskeppet i den serien. Kul! Skicka genast till nordvästra Småland för destr...f'låt jag menar museal långtidsförvaring!
B
"Punschen och havannaröken, höja människan över öken." Albert Engström Svenskt Cigarrlexikon - Sveriges största cigarrblogg!
Han fick en rookie-pack med cigarrer 'a la smörgåslåda med lite beads strödda i botten för att det ska hålla sig "några månader". Kaaaanske han fastnar
Låter den inte ligga i kartongen, men har den liggandes i humidoren i originalcellofanet inför framtida visning i museidoren (Kartongen ligger utanför humidoren).
[Edit: Markerad text uteblev ]
Cigars, cars, spirits, military and diversions: The good life.
SmCS's tobaksmuseum kan nog bli visningsvärt i framtiden! Kanske Tändsticksmuseet i Jkpg kan hålla med en monter så kan vi göra en liten utställning med tillhörande SmCS-vernissage!?
B
"Punschen och havannaröken, höja människan över öken." Albert Engström Svenskt Cigarrlexikon - Sveriges största cigarrblogg!
Faktum är, att TVÅ av de sex facken avsågs innehålla van Baars Senior; jag misstänker att det var en populär cigarr på den tiden!
Cigarren sägs ha fått sitt namn av en holländskfödd medarbetare på Svenska Tobak och anletsdragen på bilden av mynheer van Baar (som ju skall föra tankarna till 1600-talets Amsterdam) skall ha lånats av en av direktörerna på Sv. Tobak!
Det fanns fyra van Baar i familjen: vB Club, vB Club silvervit (light tror jag), vB Half-corona samt vB Senior.
B
"Punschen och havannaröken, höja människan över öken." Albert Engström Svenskt Cigarrlexikon - Sveriges största cigarrblogg!