Förslag på bra mindre vintergarrar som inte har så lång pufftid?
Har några enklare t ex Brobergs Habanera Senoritas och Jose L. Piedra Petit Cazadores med bra storlek, men fler vore kul att variera med.
Har lagrat några i en cognacidor för att få lite annan smak på en del.
"Cigarrer är inte lyx - Att däremot ha tid att avnjuta cigarr det är lyx"
Och vill du ha mindre havannacigarrer, kolla:
* H. Upmann Epicures
* ERdM Demi-Tasse
* RyJ Petit Julietas
Domingo:
* Waller & Bengtsson Short Panetela
* Davidoff Primeros (finns även i en brasilversion)
* Macanudo Café Ascot (eller OFC eller OFCC; om de går att få tag på)
Manilla:
*Flor de Filipinas Half-Corona
Från Europa:
* Felix Brasil (förvisso normallång, men tunn, så den går rätt fort)
* La Paz-Wilde (om smaken av java uppskattas)
* Dannemann cigariller (brasil)
* Lille Aroma (Danmark)
* Manne (Danmark)
Åsså NUB, f'ståss!
B
"Punschen och havannaröken, höja människan över öken." Albert Engström Svenskt Cigarrlexikon - Sveriges största cigarrblogg!
I stort sett alla tres petit/minutos/fransiscanos osv är väl värda att provas emm. Personliga favoriter är ovan nämnda RASCC, Partagas Shorts, Bolivar coronas junior, HdM du Depute, Diplomaticos #5, Sancho panza bachilleres... Det finns några att välja på som sagt.
Ännu mindre: OFCC, såklart. HdM du Maire, CAO (tins) Cariocas, Don kiki Brown label puritos... Kubanska puritos finns också. HdM puritos gillar jag skarpt.
/Magnus (Gävle)
--------------------------------------------------------- Och jag blev bjuden på cognac och på cigarrer
och kunde inte få mig till att säga nej
Och när vi skiljdes var vi bästisar och bundis
Olle Adolphson
Kanske Handelsgold 304 inte kan räknas till dom minsta, men har blivit standrad för Monica och mej den kallare årstiden.
Dessutom riktigt goda och brinner perfekt.
Må väl / Lasse
Ellge wrote:Dessutom riktigt goda och brinner perfekt.
Ja, gillar man den über-klaßiska smaken av tyska brasil(-cigarrer) så är denna en av de mest berömda! Själva märket personifierar på många sätt den tyska återuppbyggnaden av landet efter AVK, och det tyska ekonomiska undret. Förre förbundskanslern Ludwig Erhard lär ha rökt dem!
/B
PS Till min egen lista där ovan skulle jag vilja lägga till de toskanska cigarrerna, som man ju kan klippa i två hälfter - om man gillar smaken av kentucky (snus & tuggtobak). Själv tar jag en La Paz-Wilde istället. Vilken dag som helst.
"Punschen och havannaröken, höja människan över öken." Albert Engström Svenskt Cigarrlexikon - Sveriges största cigarrblogg!
Kimmen wrote:Nu har jag läst om denna Handelsgold 304 på inte mindre än tre forum haha. Var köper jag denna? Och hur stor är den ungefär?
Jag tror att Ellge beställer sina av sin tobakshandlare och jag beställer mina från Cigarrcenter i Trelleborg. Kommer i en gammaldags plåtlåda med 25 stycken cigarrer. (När man öppnar burken första gången kommer den ljuvligaste doft av russin emot en!)
B
"Punschen och havannaröken, höja människan över öken." Albert Engström Svenskt Cigarrlexikon - Sveriges största cigarrblogg!
Kimmen wrote:Nu har jag läst om denna Handelsgold 304 på inte mindre än tre forum haha. Var köper jag denna? Och hur stor är den ungefär?
Jag tror att Ellge beställer sina av sin tobakshandlare och jag beställer mina från Cigarrcenter i Trelleborg. Kommer i en gammaldags plåtlåda med 25 stycken cigarrer. (När man öppnar burken första gången kommer den ljuvligaste doft av russin emot en!)
B
Då ska jag genast beställa en burk. Tack så mycket!
En som jag hört talas om på flera forum är ju OFCC. Så jag tog och beställde hem ett 50-pack från L. Bör landa i slutet på veckan. Har annars inte så mycket smått att puffa på och varmare blir det ju inte heller just nu. Även och täckjacka och mössa värmer en del så förtas ju njutningen trots allt en del av årstiden.
A woman is only a woman, but a good Cigar is a Smoke.
hebbe72 wrote:En som jag hört talas om på flera forum är ju OFCC. Så jag tog och beställde hem ett 50-pack från L. Bör landa i slutet på veckan. Har annars inte så mycket smått att puffa på och varmare blir det ju inte heller just nu. Även och täckjacka och mössa värmer en del så förtas ju njutningen trots allt en del av årstiden.
Mina sista har blivit ett år nu. Och inte i närheten av dom gamla ännu. Men en klar bättring från när dom kom, så!
Jag tror att dom skall ligga till sig ordentligt.
hatbra / Lasse
Just typiskt. Här hoppades man på att man köpt hem nåt smaskigt. Så kommer ni och säger att de ska ligga i tre år! Och vad ska jag röka under tiden jag väntar?
A woman is only a woman, but a good Cigar is a Smoke.
Jag skulle nog chansa och beställa ändå.
Så jäkla dåliga var dom inte när dom kom.
Sa bara att dom gamla var bättre och att dom bättrat sig. Och vad jag tyckte.
Pånigen.
Och hatbra / lasse
Ja beställningen går inte att göra nåt åt. Den är redan på väg. Men det är klart att jag ska provpuffa när de kommer så att jag kan bilda mig en egen uppfattning. Får hoppas att de inte är totalt orökbara, annars är jag tillbaka på ruta ett, d v s avsaknad av små vintercigarrer.
A woman is only a woman, but a good Cigar is a Smoke.